Czynnik RH

Przy oznaczeniu grupy krwi  otrzymujemy zwykle dodatkową specyfikację „+” lub „-„. Większość z nas nie wie, że jest to odrębna klasyfikacja  zwana „rezusem” lub systemem  Rh, nie mająca nic wspólnego z  grupami ABO. Reakcje na czynnik Rh występują tylko  u kobiet z czynnikiem   Rh- mających dzieci z mężczyznami , których krew ma czynnik Rh +. Kobiety z czynnikiem Rh+, stanowiące 85% populacji nie muszą się martwić.

Sytuacją szczególną jest niezgodność Rh między matką a płodem, do której dochodzi, jeżeli matka jest Rh ujemna, a ojciec Rh dodatni. Ojciec może przekazać pierwszemu dziecku swoją cechę Rh dodatniości. W takim przypadku podczas porodu Rh dodatnie krwinki czerwone płodu mogą przejść do ustroju matki Rh ujemnej. Organizm matki reaguje na to wytworzeniem przeciwciał przeciw Rh dodatnim krwinkom płodu. Pierwsze dziecko urodzone z takiej ciąży jest zdrowe. Jeżeli natomiast w drugiej ciąży sytuacja się powtórzy i płód będzie Rh dodatni, to przeciwciała przeciw krwinkom Rh dodatnim zaatakują je i zniszczą. Zaburzenie to nazywa się erytroblastozą płodową.

W takich przypadkach kontrola przebiegu ciąży przez ginekologa musi być szczególnie dokładna. Postępowanie zapobiegawcze polega na podawaniu ciężarnej gammaglobuliny anty-Rh, która blokuje reakcję immunologiczną wywoływaną przez niezgodność w zakresie czynnika Rh między matką a płodem.

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>